Naukowcy dzięki pomocy sztucznej inteligencji odkryli 72 sygnałów radiowych (fast radio bursts – FRB), które dotarły do Ziemi po pokonaniu miliardów lat świetlnych i trwały jedynie ułamek sekundy – podaje amerykański „Newsweek” powołując się na informacje członków programu Breakthrough Listen zajmującego się poszukiwaniem obcych form życia w kosmosie.
Na razie nikt nie zna pochodzenia tych trudno uchwytnych, błyskawicznych sygnałów, ale badacze twierdzą, że niektóre z nich mogą pochodzić z gwiazd neutronowych znajdujących się w pobliżu czarnych dziur, obłoków międzygwiazdowych i mgławic.
Większość z tych sygnałów miało jednorazowy charakter, ale jeden z nich FRB 121102, powtórzył się kilka razy. Według niektórych sygnały te mogą pochodzić od obcych form życia.
Breakthrough Listen – program wspierany w przeszłości m.in. przez Stephena Hawking – odebrali 21 sygnałów z galaktyki odległej o trzy miliardy lat świetlnych od Ziemi.
Naukowcy opracowali teraz algorytm, który z odebranych danych wyłuskał inne sygnały radiowe. Doktorant Gerry Zhang i jego współpracownicy wykorzystali algorytm sieci neuronowej, który przeskanował około 400 terabajtów danych i wykrył kolejne sygnały.
Według najnowszych ustaleń sygnały nie tworzyły regularnego wzoru.
Zhang podkreśla, że stworzony przez jego zespół algorytm dostarczy nowego narzędzia do szukania nieregularnych źródeł sygnałów radiowych w kosmosie.
Z kolei Andrew Siemion z centrum Szukania Pozaziemskiej Inteligencji (SETI) podkreśla, że osiągnięcie Zhanga pokazuje, jak proces uczenia się maszyn umożliwia wykrywanie sygnałów nieuchwytnych dla klasycznych algorytmów.
Według Vishala Gajjara z Breakthrough Listen odebrane sygnały nie pochodzą prawdopodobnie od innej cywilizacji ponieważ ich natura przypomina inne tego typu sygnały spotykane w kosmosie. Dodaje, że gdyby obcy chcieli nawiązać z nami kontakt, prawdopodobnie zmodyfikowaliby wysyłane FRB.
Źródło: rp.pl
0 komentarzy