Ostatnio słyszeliśmy, że Microsoft planuje zrewolucjonizować komunikowanie się z komputerem, pozbywając się myszki i klawiatury. Zanim zobaczymy jak w Redmond wyrzucają klawiatury i programują na dotykowych ekranch, to warto zainteresować się oprogramowaniem innych firm. NPointer to aplikacja, która pozwala na sterowanie gestami i głosem, wykorzystując w tym celu kamerkę internetową i mikrofon.

Wciąż żadna technologia sterowania komputerem osobistym nie zyskała popularności klawiatury i myszki. Nie oznacza to, że inne metody nie sprawdzą się w wybranych zadaniach, jak chociażby dotykowy wyświetlacz podczas prostych gier czy przeglądania Internetu. Jednak komunikowanie się z komputerem z wykorzystaniem głosu i gestów może przyspieszyć wybrane czynności lub co ważniejsze, pomóc osobom niepełnosprawnym.

NPointer to aplikacja skierowana dla użytkowników komputerów z Windowsem XP lub nowszym. Jej niewielkie wymagania powinny spełnić każdy sprzęt. Do obsługi gestów może być wykorzystana nawet kamerka internetowa w laptopie. Wbudowany mikrofon ma w zupełności wystarczyć do korzystania z głosowej kontroli. Oczywiście większą precyzję dostaniemy przy lepszej jakości sprzęcie.

Aplikacja posiada prosty interfejs. Na głównym ekranie mamy dostęp do wszystkich potrzebnych opcji. Możemy wybrać kamerkę, przejść do ustawień głosowego sterowania, a także łatwo powrócić do domyślnych ustawień. Wśród opcji pozwalających na poruszanie kursorem myszki za pomocą gestów, znajdziemy ustawienia szybkości ruchu i przyspieszenia, obie opcje możemy skalibrować wykonując gest ręką.

Za pomocą gestów możemy przemieszczać kursor, przewijać stronę, wykonać lewy lub prawy klik myszką, a także podwójne kliknięcie. W przypadku sterowania głosem, dostępne są takie opcje jak lewy i prawy klik myszki czy przewijanie.

Warto zaznaczyć, że to my ustalamy konkretny gest czy komendę głosową. Do poprawnego działania powinniśmy przebywać w dobrze oświetlonym pomieszczeniu i naszego głosu nie mogę zakłócać inne głośne dźwięki. Aplikację NPointer znajdziecie oczywiście w naszej bazie. Dokumentacja programu znajduje się na stronach producenta.

Pobierz NPointer

Źródło: dobreprogramy.pl

Kategorie: Technologie

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*