Tranzystor NPN to kolejny podstawowy typ tranzystora bipolarnego. Podobnie jak tranzystor PNP, działa na zasadzie sterowania prądem w oparciu o przepływ nośników ładunku w półprzewodnikach. Tranzystory NPN są powszechnie używane w układach elektronicznych do wzmacniania sygnałów, przełączania i innych zastosowań.

Zasada działania tranzystora NPN jest zbliżona do działania tranzystora PNP, ale różni się w strukturze półprzewodników.

Tranzystor NPN składa się z trzech obszarów półprzewodnikowych:

  1. Emitter (E): To jest region typu n i jest obszarem zasilającym tranzystor.
  2. Baza (B): To jest region typu p i działa jako obszar sterujący prądem. Przepływ prądu między emiterem a kolektorem kontrolowany jest prądem płynącym przez bazę.
  3. Kolektor (C): To jest region typu n i działa jako obszar zbierający prąd przepływający przez tranzystor.

Podczas normalnej pracy tranzystora NPN:

  • Prąd zasilający płynie od kolektora do emitera.
  • Prąd sterujący płynący przez bazę kontroluje przepływ prądu od kolektora do emitera. Gdy prąd sterujący jest dostatecznie duży, tranzystor przechodzi w stan przewodzenia, pozwalając na płynięcie większego prądu między kolektorem a emiterem.
  • Gdy prąd sterujący jest mniejszy, tranzystor przechodzi w stan zablokowania, co ogranicza przepływ prądu między kolektorem a emiterem.

W skrócie, tranzystor NPN działa w taki sposób, że prąd płynący przez bazę kontroluje prąd płynący między kolektorem a emiterem, co pozwala na wzmacnianie sygnałów lub sterowanie obwodami elektronicznymi. Podobnie jak tranzystor PNP, jest to jedno z podstawowych narzędzi w elektronice i ma szerokie zastosowanie w różnych układach elektronicznych.

Kategorie: Elektronika

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*